Lokker med badelagune
- Vi vil bygge en kunstig badelagune for barn og familier ved Olsvikneset. Området kan bli en perle for folk i Olsvik-området, sier Gunnar Gjæringen.

Eikeviken as ønsker å bygge rundt 200 boliger på Olsvikneset. De planlegger også en kunstig badelagune. (Illustrasjon: Berger arkitektkontor)
Han er daglig leder i Eikeviken as, og stilte i Laksevåg bydelsstyre for å få politisk støtte til planene. Tilbudet om å bygge en kunstig badelagune i Olsviken forutsetter at firmaet får omregulert Olsvikneset til boligformål. Firmaet ønsker å bygge i overkant av 200 boliger.
- Oppvarmet lagune
- Jeg skal ikke legge skjul på at badelagunen er et argument for å få bygge boliger. Vi må gi noe tilbake igjen hvis vi skal forvente at vi får omregulert Olsvikneset slik at vi kan bygge boliger, sier Gjæringen i Eikeviken as.
Han forteller at de undersøker mulighetene for å kunne varme opp sjøvannet i badelagunen slik at den blir enda mer attraktiv for barnefamilier større deler av året. Gjæringen mener det ikke finnes noe tilsvarende strand i Bergen i dag.
I forbindelse med byggeprosjektet ønsker han å gjøre Olsvikneset til et attraktivt friluftsområde for alle i bydelen.
- Olsvikneset er regulert som friluftsområde, men er i dag et dødt område. Det er lite i bruk til rekreasjon. Hvis vi får gjennomført våre planer vil det bli et unikt tur- og badeområde ved byfjorden. Det er det ikke mange av i dag, sier Gjæringen.
- Null utslipp
Utbyggerne regner med at byggingen av badelagunen og friluftsområdet til allmennheten blir så dyrt å bygge at de trenger å bygge blokker med plass til rundt 200 boenheter for at det skal være lønnsomt.
- De fleste boligene vil ligge midt på neset og gå i ett med terrenget. De blir ikke skjemmende. Vi ønsker også å bygge såkalte nullutslipps hus hvor vi blant annet skal bruke sjøvann for å varme opp boligene. Vi skal bygge p-plasser under blokkene og det må legges til rette for kollektivtrafikk ut mot Olsvikneset. Kanskje bussen kan gå ned til Olsvik, sier han.
En såpass stor utbygging krever også at veien ut til området utbedres. Gjæringen mener veien må holde standard som en tofelts vei med gangvei. Utbyggerne har ikke kommet så langt med detaljplanleggingen, men har meldt prosjektet inn til Bergen kommunes helhetlige plan for byutvikling i perioden 2010-2021.
Interesserte politikere
Loklapolitikerne viste tydelig interesse for prosjektet. Det er første gang planene blir presentert for politikerne, og Laksevåg bydelsstyre har allerede uttalt seg om kommunens arealdelplan for 2010-2021.
- Jeg forventer at politikerne støtter dette prosjektet. Det er så få slike tilbud som vi ønsker å gi med badelagunen, og vi setter tross alt allmennheten foran egen gevinst. Politikerne må gjerne sette ytterligere krav til utbyggingen, og vi må samarbeide aktivt med kommunen for å få dette til, sier Gjæringen.
Nestleder Odd Inge Matre (Ap) sa at han synes forslaget var veldig interessant, og at han skal ta det opp i Aps bystyregruppe.



I steinaldertiden eller deromkring var området ikke så dødt, dette finner man spor etter så snart man begynner å grave.
Ser bryggen min er borte, båten min kommer da til å ligge inni badelagunen, stilig.
Dette området er fullt av hjort, rev, ugler, hegre og andre smådyr og fugler. Det er en perle i et friluftsområde som det ikke er mange av lengre. Jeg bor faktisk midt i dette smørøyet og kan bekrefte at dette definitivt IKKE er dødt! La oss ta vare på de få grønne lunger som er igjen før utbyggere tar over for egen profitt!!
JA stå på bergen!
Bygg og riv ned den eneste “fri” plassen som finnens med natur og sjø som er igjen i bydelen.
Vekk med alle grønne områder! Dobbel vei og masse trafikk – kjempe greier dette her i disse miljø tidene.
Kjempeide! Dette området er som nevnt helt dødt og dette høres spennende ut