Gymsal stengt etter sopp-funn
Varden skole har stengt gymsalen etter at det er funnet for høye verdier av muggsoppsporer. Skolen er også pålagt å måle luften i alle klasserom.

Elevene koser seg med utegym i det nydelige vinterværet mens arbeidet pågår med å fjerne soppskader og tette gymbygget på skolen. (Foto: Henning Jensen)
Lærere og elever har lenge klaget over at de blir fort slitne og får hodepine når de oppholder seg i enkelte klasserom og i gymsalen på Varden skole. Rektor Magne Blom har forsøkt å finne ut årsaken til helseplagene siden han kom til skolen i 2007.
Fukt i gulvet
Rektor forteller at han ble oppmerksom på sopp-problemene i gymsalen da det ble oppdaget unaturlige spenninger i gulvet i gymsalen.
- Jeg så at det var skjedd noe med gulvet i gymsalen, og mistenkte fuktskader. Da fikk vi foretatt en muggsoppanalyse i gymbygget og fire klasserom, sier Blom.
I klasserommene var det normale verdier, mens det ble påvist for høye verdier av muggsoppsporer i gymsalen. Skoleledelsen vedtok da å stenge gymbygget til det er gjort omfattende utbedringer. Rektor mistenkte først at det var taket på gymbygget som var lekk, men det viser seg at hovedproblemet er fukt som trenger inn i kjelleren. Bygget må derfor dreneres, tettes og kjelleren må pusses opp.
- Vi stengte gymbygget før jul, og arbeidet med å reparere skadene er i full gang. Jeg tror nok det tar minst to måneder til før vi kan bruke gymsalen igjen. Nå har elevene utegym i snøen og er i full aktivitet i det nydelige vinterværet, sier Blom.
Får ikke leie
Rektor har forsøkt å finne lokaler skolen kan leie og bruke som gymsal mens gymbygget pusses opp. Men det viste seg å være umulig.
- Jeg tenkte at vi kanskje kunne leie Framohallen som vi allerede bruker en del. Men det viste seg at det er mye aktivitet der også på dagtid, så det var ikke mulig. Så da får vi basere oss på å bruke de flotte uteområdene vi har her, sier han.
Rektor forteller at foreldrene er informert om problemene med dårlig inneklima og soppskadene på bygget. I tillegg til utbedringen av gymbygget er fasaden på Varden skole nå under oppussing.
Dårlig inneklima
I tillegg til problemene med muggsopp er det påvist for dårlig utskiftning av luft i flere av klasserommene. I ett av klasserommene er det påvist for høye CO2 verdier. Skolen har fått pålegg av Helsevernetaten i kommunen om å foreta luftmålinger i alle klasserom for å se om luftkvaliteten er god nok.

Rektor Magne Blom, ved Varden skole, ved gymbygget som nå er under oppussing.
- Ventilasjonsanlegget er for dårlig. Vi har allerede fått ny ventilasjon i c-bygget. Nå skal luftkvaliteten måles på hele skolen. Vi prosjekterer nå utbytting av hele ventilasjonsanlegget på skolen, sier Blom.
Opprustningen av gymbygget og utbytting av ventilasjonsanlegget er for kostnadskrevende til at skolen kan finansiere det over driftsbudsjettet. Rektor vet ikke hva totalkostnadene blir enda, men han er klar på at det krever ekstrabevilgninger.
Det er ikke klart om kostnadene blir så store at finansieringen krever et politisk vedtak i bystyret.
- Plagene vil forsvinne
Overlege Arve Bang, ved Helsevernetaten i Bergen kommune, forteller at muggsoppsporer ikke utgjør noen særlig helserisiko i seg selv. Men han presiserer at det ikke skal finnes muggsopp i bergensskolene.
- Er en frisk og kun blir eksponert for sporene i korte perioder så er det ikke fare for alvorlige helseskader. Men når en er eksponert for muggsoppsporene kan en få symptomer som irritasjon i luftveiene, hoste, slapphet og hodepine. Det har selvsagt påvirkning på læreevnen fordi elevene blir slitne og mister konsentrasjonen, sier Bang.
Han er mest bekymret for lærerne når det gjelder muggsoppforurensingen i gymbygget.
- Går en lenge i et slikt miljø så kan en utvikle allergier. Jo høyere verdier av sporer jo større er risikoen for å utvikle allergier. En annen helsefare er at folk som allerede har allergier får økt risiko for å utvikle nye allergier, sier han.
Overlegen er også opptatt av den dårlige luftkvaliteten i mange av klasserommene på Varden skole.
- Vi har pålagt skolen å gjøre luftmålinger i alle klasserommene. Hvis vi får byttet ut det gamle ventilasjonsanlegget med et moderne anlegg så vil problemene lærerne og elevene opplever med slapphet og hodepine forsvinne, sier Bang.
Godt samarbeid
- Vi har hatt et veldig godt samarbeid med Helsevernetaten. De har vært gode til å informere om konsekvenser, fremgangsmåte og de tekniske tingene rundt kartleggingen vi har gjort for å komme problemet muggsopp og dårlig inneklima til livs, sier rektor Magne Blom.
Overlege Arve Bang, i Helsevernetaten, er også full av lovord om jobben skolen har gjort for å finne ut hva som er årsak til at lærere og elever har slitt lenge med slapphet og hodepine.
- Skolen har vært veldig flink til å oppdage, utrede og få fjernet fukten i kjelleren på gymbygget på eget initiativ. Måten de har fått bukt med fuktproblemene fortjener de skryt for, sier han.


