Et langt skritt på veien til kulturhus
Fyllingsdalen kulturråd har gitt arkitektkontoret Cubus oppgaven med å finne de mest fornuftige alternativene for beliggenhet og utforming av et fremtidig kulturhus i Fyllingsdalen. Konklusjonen er klar.

"Kollen" som ligger vest for Oasen blir vurdert som en godt egnet tomt. (Ill: Cubus arkitekter)
Fyllingsdalen kulturråd hadde et åpent møte i forrige uke hvor de sammen med arkitektkontoret Cubus presenterte utredningen som arkitektene har gjort. De har vurdert alle de innkomne forslagene til beliggenhet og utforming av et fremtidig kulturhus.
Ett forslag
St.Hans Haugen, kollen som ligger rett vest for Oasen og parkeringsplassen til Vestre Sælemyr borettslag er de to tomtene som arkitektkontoret Cubus vurderer som de mest aktuelle tomtene for kulturhuset i Fyllingsdalen. Det er Jesper Jorde, sivilarkitekt og leder av byggarkitekturavdelingen, og samfunnsplanlegger Ola B. Siverts som har hatt ansvaret for utredningen.
- Målet med denne utredningen er å komme frem til ett forslag. Etter at Cubus har presentert sitt forslag her i kveld, skal vi ha en høringsrunde. Vi skal notere oss alle innspill som kommer, og ta de med oss når vi skal jobbe videre med en programutredning som så skal oversendes til Bergen kommune, forteller styreleder i Fyllingsdalen kulturråd, Per Kragseth.
Beliggenhet er viktigst
Arkitektene har vurdert i alt elleve tomter som har vært foreslått som alternativer. Beliggenheten har blitt vurdert som ett av de aller viktigste kriteriene.
Arkitektene mener Fyllingsdalens nye storstue må ligge der folk ferdes. Der det er lettest tilgjengelig, også i forhold til kollektivtransport, og er mest synlig. Huset bør også i følge arkitektene plasseres et sted der det skaper positive effekter for andre og bidrar til å skape fortetning. Skal disse kriteriene ligge til grunn for valg av plassering, konkluderer arkitektene med at kulturhuset må ligge tettest mulig på Oasen og kollektivterminalen som er planlagt der.
Et annet moment som peker mot Oasen er bybanen. Bybanen er skjøvet frem i tid og er derfor en viktig brikke i planleggingen av hvor kulturhuset bør ligge. Planene viser at uansett hvilken trasé som blir valgt, vil Oasen være knutepunktet for bybanen i Fyllingsdalen. Begge de to foreslåtte tomtene ligger i følge arkitektene tett nok opp til Oasen.
Hjertet i huset

Vestre Sælemyr borettslag sin parkeringsplass er blinket ut som en flott tomt for kulturhus. (Ill: Cubus arkitekter)
Kari Hoffmann, daglig leder på Oasen bibliotek, tok ordet etter presentasjonen fra Cubus.
- Vi går for St. Hanshaugen fordi vi mener at det er viktig å legge kulturhuset så tett opp til Oasen som mulig. Det er også viktig at biblioteket får god plass i kulturhuset, for vi vil være det pulserende hjertet i huset, mener Hoffmann.
Hun var ikke alene om å mene at St. Hanshaugen er beste alternativ.
Kultursjefen i Fyllingsdalen og Laksevåg var ikke i tvil om hvilket alternativ han mente var det beste.
- St. Hanshaugen er min favoritt. Jo nærmere Oasen vi får huset, jo bedre muligheter får vi til å få til et samspill med de store selskapene i «Dalen» mener Emil Matthiesen.
Ekspertene hos Cubus forteller at tendensen i markedet nå er at store finansinstitusjoner ønsker å investere i offentlige bygg og infrastruktur.
- Slik sett er timingen god nå, mener Siverts.
Kritiske røster
Ikke alle mener at kollen vest for Oasen er det beste tomtevalget.
- Vi er veldig opptatt av vårt gamle kulturhus, Ungdomshuset. Det er selvsagt hverken godt nok eller stort nok lenger. Men vi tenker at å bruke tomten ved Ungdomshuset hadde vært en bedre løsning. Uansett hvilken løsning som velges, så håper vi at Ungdomshuset kan inkorporeres med det nye kulturhuset, mener Kjell Sælensminde i Fyllingsdalen Historielag.
I forslaget til St. Hanshaugen er det tegnet inn en gangbro over til Ungdomshuset i Hjalmar Brantingsvei vei.
- Vi tror at Ungdomshuset skal få være det det er i dag, med sin egenart. Det nye kulturhuset vil ha fysisk nærhet til Ungdomshuset og de to byggene vil kunne utfylle hverandre. Jeg tror ikke dere skal være redd for at huset ikke vil bli brukt også i fremtiden, mener Siverts.
Innhold i huset
Arkitektene presiserer at tegningene av kulturhuset er en grovskisse. En skisse som viser i grove trekk hvilke rom en tenker seg at et fremtidig kulturhs bør ha. I forslaget fra Cubus er det tegnet inn en storsal som kan deles opp med amfi og en b-scene. Storsalen skal ha plass til minst 350 personer. Hjertet i huset skal være biblioteket med et topp moderne mediatek. Det skal inneholde øvings- og møterom, noen kontorer, lager og foajé. I tilknytning til biblioteket og salen er det planlagt en kafé.
- Nå skal vi ta med oss alle innspill vi har fått i denne høringsrunden og jobbe frem et konkret forslag som skal oversendes kommunen, sier Kragseth.



Bra forslag, men Esso-tomten hadde vært det beste stedet. Enda mer sentralt, enda mer synlig fra ulike steder og nermere ungdomshuset, bybane, skoler etc. Bensinstasjonen kan flyttes f.eks bort ved Foto Knudsen..
rs