Vi tror at både laksevåginger og alle andre forbrukere er villig til å betale noen kroner mer for ferskmat, solgt av et personale som «kan mat». »
Finalist 4
Finalist:
Kristine Brusdal, klasse 5A, Bønes skole.
Kristine anmeldte boken I et speil i en gåte av Jostein Gaarder
Hvorfor akkurat denne boken?
- Den hadde veldig fine beskrivelser og uttrykk. Den hadde en god forklaring på ting, og jeg synes den er veldig filosofisk.
Liker du å lese?
- Ja, jeg er veldig glad i å lese.
Hva er favorittboken?
- Jenter i jeans, kanskje, men jeg liker veldig mange bøker.
Hva skal du bli når du blir voksen?
- Jeg vil jobbe i media, for eksempel i avis, dra rundt og intervjue folk. Og så vil jeg skrive barne- og ungdomsbøker. Jeg skriver litt selv, jeg har skrevet noen eventyr, for eksempel om flammen som ikke ville slukke. Og dikt og fortellinger som jeg har i en perm. Og så vil jeg jobbe med reiseliv, fordi jeg er glad i å oppleve ting. Jeg har lyst til å dra til steder som New York og Paris. Og skrive sangbøker. Jeg er glad i musikk, og jeg går i kor og spiller piano. Det hadde vært gøy å kombinere musikk med skriving. Og være bokanmelder, slik som Guri (Fjeldberg, konkurransens juryformann), fordi jeg synes det er gøy å finne ut hvorfor forskjellige folk liker forskjellige bøker.
… Det var alt?
- Jeg liker å holde på og putle med data også. Redigering og slikt.
Juryens begrunnelse:
Kristine er en av få anmeldere som har sitert fra boka. Det gjør at hennes referat av handlingen gir et veldig nært inntrykk av innholdet. Hun er flink til å begrunne meningene sine, og hun er opptatt av å finne akkurat det rette ordet til å beskrive den. Dermed blir vurderingen veldig presis. Hun gjør seg også kloke tanker om boka slik at anmeldelsen blir mer interessant å lese, og hun har fått teksten til å henge godt sammen.
Anmeldelsen:
En filosofisk bok som går rett til hjertet!
“I et speil i en gåte ” Handler om Cecilie som har alvorlig kreft. Til og med julen er ikke så gøy lenger! Men julenatten skjer det noe! En liten engel kommer på besøk til Cecilie. Engelen er bare på størrelse med et lite barn og har ikke noe hår på hodet. I begynnelsen tror ikke Cecilie helt på at det er en engel. – Kan du sverge på at du er en engel?
- Engler lyver aldri, Cecilie. – Men hvis du ikke er en engel, da kan du jo lyve for meg!
Til slutt begynner de to å oppnå en samtale sammen, men ikke en vanlig samtale. En samtale mellom himmel og jord. Hun får vite at engelen heter Ariel og Cecilie skjønner at alt vi mennesker tror og sier kan være ganske feil, men også ganske riktig. Etter hvert begynner hun å beundre Ariel og de kloke ordene hans, men det er også mye hun lurer på!
Det Ariel forteller skriver Cecilie ned i den kinesiske notisblokken hun fikk av legen på syke huse. Hun lærer seg en masse av Ariel, som at det mest jordiske kan bli det mest himmelske og at alt kan gå an. Bare hvis du ser alt i et speil i en gåte.
Tittelen kommer kanskje av at jorden speiler seg i himmelen. Og hvis du stiller deg foran et speil og løfter den ene armen, ser det ut som om den andre løfter seg. Altså omvendt. Poenget er at alt kan bli omvendt bare du ser det i et speil i en gåte. Det mest jordiske kan bli det mest himmelske bare du for eksempel leser det bakvendt!
Boken var veldig fin og rørene for det meste som står der kan faktisk være veldig sant hvis du tenker deg om. Jeg tror ikke akkurat de som kun pleier å lese Donald og tegneserier vil ha like mye glede av boken for den har ingen tegninger og den er i tillegg lit tung og lese. Den er veldig filosofisk, og det kan være at du ikke forstår alt med en gang. Ofte kan det være at du må tenke deg litt om før du forstår, så den passer veldig godt for de som er lit tankefulle !
Jeg mener bare att denne er mer filosofisk enn spennende og morsom! Likevel vil jeg ikke at du som leser denne anmeldelsen skal tro at den er dødsens alvorlig. Ordet ”morsom” er ikke akkurat det ordet jeg leter etter. Det villet beskrevet boken bedre med vittig, syns jeg. Altså det er litt humor i den, men likevel ikke en bok du akkurat kan sitte og le høyt av da.
Jeg tror at jenter og gutter ville like den like godt, og jeg syns den passer for folk fra kanskje ni år og opp over. Jeg tror jeg ville likt den like godt som voksen, siden det er så mange fine kloke ord.


