Politiet lette etter ranere – traff gutt med sabel. Forhandlingene pågikk i 40 minutter
Fredag kl 0506 fikk politiet melding om ran av Esso Vestkanten.
Politiet rykket ut og iverksatte søk etter to mistenkte ungdommer som hadde truet betjeningen verbalt. En av dem hadde en gjenstand i en sekk som fremstod som stump. Det er uklart hva denne gjenstanden var for noe, skriver politiet i en pressemelding.
I søk etter de mistenkte påtraff en politipatrulje en mindreårig person med en sabel i hånden i Bjørgeveien. Personen sto midt i veibanen og trafikken inn til området ble stanset. Det hele framsto som dramatisk.
“Politiet forsøker å forhandle med gutten for å forsøke å få ham til å overgi seg til politiet. Ambulanse er også på stedet”, het i pressemeldingen fra politiet sendt ut klokken 06.10.
Folk i området ble bedt om å holde avstand og låse dørene, før politiet etter hvert fikk kontroll på situasjonen.
Politiet ser ransforsøket og hendelsen i Bjørgeveien i sammenheng, skriver BA.
– Ja, denne personen er per nå mistenkt for ranet i Loddefjord, bekrefter innsatsleder Ørjan Djuvik overfor avisen.
– Forhandlingsbiten pågikk i cirka 40 minutter. Det er klart at det er krevende for politiet å stå i en slik aksjon. Å håndtere et barn er ekstra spesielt i en situasjon som fremstår såpass farlig for politiet og andre. Og samtidig bruke minst mulig makt, sier operasjonsleder Stine Mjelde i politiet til BT.
Politiet opplyser at de har kjennskap til ham fra før, og at gutten vil bli overført til barnevernet.